Raporty i testy urządzeń

 • wróć do listy testów i raportów

  Włókna światłowodowe – wstęp do transmisji światłowodowej

  Rafał Zawada, 2015-07-28, Drukuj
 • 1.

  Wstęp

  Włókna światłowodowe stanowią dziś podstawę telekomunikacji globalnej i w coraz większym stopniu znajdują zastosowanie w telekomunikacji lokalnej (LAN, WAN, MAN). Ostatnie kilka lat to duży wzrost udziału sieci FTTx w sieciach ostatniej mili, a także jako szkielety sieci radiowych i rozproszonych punktów dystrybucyjnych. Niezależnie od wielkości sieci, jej przeznaczenia, prędkości transmisyjnych, każda z nich ma wspólną część - włókno światłowodowe. W poniższym artykule znajdą Państwo informacje czym jest włókno światłowodowe, jakie są rodzaje włókien, parametry charakterystyczne i przeznaczenie.

   

  Czym jest włókno światłowodowe?

  Włókno światłowodowe – dielektryczne medium, przewodzące sygnał optyczny, wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Układ dwóch współosiowych elementów szklanych (rdzenia i płaszcza), w których dochodzi do propagacji sygnału optycznego poprzez zjawisko odbicia. We włóknach telekomunikacyjnych do wytwarzania rdzenia i płaszcza wykorzystuje się szkło krzemowo-germanowe o różnych kątach odbicia.

  Podstawowy podział włókien światłowodowych opiera się na ilości przesyłanej energii (mod’ów), wyróżniając włókna jedno i wielomodowe. Uwzględniając średnice i ilość energii możliwej do przeniesienia przez pojedynczy rdzeń światłowodowy, podział ten (dla włókien telekomunikacyjnych) wygląda następująco:


  Rys.1. Profile i tory promienia optycznego w światłowodach.

  Częściej spotykanym podziałem jest podział na trzy grupy:

  • Włókna wielomodowe 62,5/125 (OM1)
  • Włókna wielomodowe 50/125 (OM2, OM3, OM4)
  • Włókna jednomodowe 9/125 (G.xxx)

  Gdzie XX/YY – XX średnica rdzenia; YY średnica płaszcza.

 • dalej

Hold on there sparky! Using IE? Really? Come on now. You really need to move on and get a better browser.