Raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    Włókna światłowodowe – wstęp do transmisji światłowodowej

    Rafał Zawada, 2015-07-28, Drukuj
  • 4.

    Możliwości stosowania

    Włókna jednomodowe stanowią dziś podstawę budowy sieci optycznej. Niski koszt, właściwości transmisyjne i coraz to nowsze technologie propagacji sygnału przemawiają w kierunku włókien jednomodowych. Mimo to nie można całkowicie zrezygnować z wykorzystywania włókien wielomodowych. Ograniczenia długości linku, duża tłumienność i ubogi wachlarz technologii transmisyjnych to duży minus, lecz średnica rdzenia ma duże znaczenie.

    Włókna jednomodowe - wykorzystywane są na szeroką skalę w budowie sieci optycznych o zasięgu lokalnym i globalnym. Szeroka gama technologii transmisyjnych umożliwia wykonanie sieci optycznej dostosowanej do potrzeb i wymagań inwestora. Istotnym aspektem budowy sieci jest ich przeznaczenie, na tej podstawie dobiera się rodzaj włókna światłowodowego.

    Przykładem może być budowa sieci magistralnej i dobór włókna zależnie od konstrukcji kabla. Budując taką sieć magistralną na kablu wielotubowym o średnicy ~10 mm zakłada się, że bezpieczna średnica gięcia kabla jest na poziomie ∅_bez=15*∅_k=15*10 mm=150 mm natomiast standardowe włókno G.652D może być zginane do średnicy ~40 mm bez żadnego wpływu na tłumienność. Dlatego stosowanie kabla magistralnego z włóknami o mniejszym promieniu gięcia może okazać się nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Z technicznego punktu widzenia, gdy doprowadzimy kabel do średnicy wpływającej na zwiększenie tłumienności włókna, to kabel ulegnie zmieszczeniu mechanicznemu, a w konsekwencji występuje bardzo duże prawdopodobieństwo uszkodzenia włókna.

    Włókna jednomodowe można stosować do każdego typu sieci, z pewnymi ograniczeniami dla sieci przemysłowych lub sieci w „trudnych warunkach” (duże zapylenie, drgania) w rozumieniu, że trudne warunki występują w miejscu połączeń mechanicznych włókien.

    Włókna wielomodowe – włókna o dużo większej średnicy rdzenia transmisyjnego w stosunku do włókien jednomodowych. Mimo ograniczeń w długości linków i pozostałych parametrów transmisyjnych, włókna te są stale wykorzystywane do budowy sieć optycznych. Są to głównie sieci lokalne, dystrybucja budynkowa, sieci przemysłowe, minitoring.

    Główną zaletą włókna wielomodowego jest średnica rdzenia. W łatwy sposób można to zobrazować porównując rury o małej średnicy (jako włókno jedmomodowe) i rury o dużej średnicy (jako włókno wielomodowe). Zasłaniamy czoła rur przedmiotem o tej samej wielkości (jako drobina kurzu). W tej sytuacji włókno jednomodowe (rura o małej średnicy) zostaje zasłonięte w dużo większym stopniu, co może spowodować całkowite wstrzymanie transmisji. W przypadku włókna wielomodowego, minimalnie wzrośnie tłumienność ale sygnał będzie „przechodzić” dalej. Innym przypadkiem jest nie osiowość złączek mechanicznych, która może być spowodowana: jakością wykonania, drganiami wymuszającymi, rozszerzalnością termiczną.

    Różnice w polu przekroju kontaktowego, jakie powstają, zobrazowane są w poniższej tabli:

    Włókna wielomodowe można stosować w sieciach o niedużych zasięgach (do 2 km). Zaleca się stosować je tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi różnicami temperatur, drganiami, zapyleniem, wysokim poziomem wilgotności powietrza.

  • dalej wstecz