Raporty i testy urządzeń

  • wróć do listy testów i raportów

    Włókna światłowodowe – wstęp do transmisji światłowodowej

    Rafał Zawada, 2015-07-28, Drukuj
  • 2.

    Parametry światłowodu

    Z punktu widzenia użytkownika istotne znaczenie mają dwa parametry geometryczne i dwa parametry transmisyjne – apertura numeryczna, średnica płaszcza i rdzenia oraz tłumienność jednostkowa i pasmo przenoszenia.

     

    Apertura Numeryczna (NA) – jest to kąt, pod jakim światłowód akceptuje wprowadzony sygnał optyczny i emituje go na końcu linii. Parametr ten jest szczególnie istotny w trakcie sprzęgania światłowodu ze źródłem światła.

    Średnica płaszcza i rdzenia – bardzo istotne znaczenie średnic jest podczas łączenia włókien (spawania) oraz spinania włókien (złączkami). Włókna wysokiej jakości charakteryzują się małą rozbieżnością średnicy płaszcza i rdzenia. W przypadku dużych rozbieżności średnicy, proces spawania (kalibracji włókien) jest utrudniony. Łącząc włókna o różnych średnicach rdzeni dochodzi do powstania mikro-zwierciadeł, które powodują odbijanie sygnału w torze włókna (wzrost tłumienności i zniekształcenia sygnału).

    Tłumienność jednostkowa – jest wyrażana poprzez jednostkę dB/km, charakteryzuje stratę mocy sygnału na jednostkę długości. Tłumienność jednostkowa wynika z właściwości materiałowych: struktury krystalicznej, czystości włókna (jakość wykonania). Jest to zjawisko naturalne wynikające z absorpcji i rozproszenia. W sposób bardziej szczegółowy opisuje to prawo Lamberta-Beera. Tłumienność jednostkowa jest zależna od długości fali nośnej. Poniższy rysunek przedstawia tę zależność.

    Tłumienność w funkcji długości fali

    Tłumienność całkowita – jest to składowa tłumienności jednostkowych i tłumienności lokalnych wywołanych elementami połączeniowymi lub rozdzielającymi sygnał (splittery).

    Poniższa tabela przedstawia zestawienie tłumienności całkowitej na przykładzie sieci FTTH:

  • dalej wstecz